Po nekaj letih se v ljubljansko Cvetličarno vračajo Psihomodo Pop, in to z gosti ob svoji 30. obletnici, ki jo praznujejo že celo leto po različnih koncertnih prizoriščih nekdanje skupne države, v petek, 10. oktobra pa jih bomo lahko videli na cvetočem odru! 11. aprila letos so tudi do zadnjega kotička napolnili zagrebški Dom sportova, na katerem so predstavili novi album »Ćiribu Ćiriba« in cvetober njihovih največjih rock uspešnic, ki jih bomo slišali tudi v Cvetličarni, med njimi prav gotovo pesmi »Kad sam imao 16«, «Osjećam se haj, mozak baj, baj«, »Frida«, »Natrag u garažu«, »Telegram Sam«, »Ramona« in »Ja volim samo sebe«. V njihovi glasbi je več kot očiten vpli skupin Rolling Stones, Iggy & The Stooges, Lou Reed, Velvet Underground, T. Rex, The Vibrators in Ramones, pred nekaj leti pa so bili tudi preskupina omenjenemu Iggy Popu v ljubljanski Hali Tivoli. Seveda se tudi na novem albumu »Ćiribu Ćiriba« držijo preverje prakse - neumorni Davor Gobac z ekipo ne odstopa od klasičnega rock'n'rolla! Poleg singlov 'Zločest ko pas' in 'Donna' imajo mnoge skladbe iz novega albuma potencial osvajanja lestvic - 'Supstance', 'Ona ludo pati', 'Bejbi' in mnoge druge. Album 'Čiribu Čiriba' lahko postavimo ob bok prvencu 'Godina zmaja' iz leta 1988. Nenazadnje pa letos tudi Davor Gobac praznuje 50 pomladi in kot se spodobi za pravo rock zvezdo, je iz leta v leto bolj poln energije in zanosa, kar bomo zagotovo lahko videli in slišali tudi v ljubljanski Cvetličarni 10. 10. 2014!
Hrvaška petčlanska glasbena skupina Psihomodo Pop je bila ustanovljena leta 1983, na temeljih skupine Neron, v kateri sta takrat igrala Tigran Kalebota-Tigi in Smiljan Paradiš-Šparka. Ko se jim je pridružil karizmatičen frontman Davor Gobac, ki je že pri trinajstih igral v punk skupini Klinska pomora, so se preimenovali v Psihomodo Pop. Skupina, ki zna vedno ustvariti posebno atmosfero, si je zelo hitro našla publiko, ki je naklonjena rock`n`rollu, začinjenim z nepozabno scenografijo zabavnega in vedno nasmejanega Davorja Gobca.
Njihov prvi album Godina zmaja, izdan leta 1988, je zasedbo nemudoma povzdignil v status vodilne skupine takratne rock scene. Skladbo »Ja volim samo sebe« (v angleščini z naslovom "I'm in love with Gobac") so v številnih časopisnih anketah razglasili za skladbo leta. Istega leta so se podali na odre na Nizozemskem, kjer so se potegovali za Grote prijs of Netherland (Velika nagrada Nizozemske) in bili izmed 600 rock skupin izbrani med 6 najboljših. Ta uspeh je opazila tudi legendarna glasbena televizija MTV, kjer so se še dolgo potem vrteli Psihomodo pop videospoti. Po številnih uspešnih nastopih na Nizozemskem, je leta 1989 skupina izdala album »Live in Amsterdam«.
Naslednje leto so se odpravili na trimesečno turnejo po takratni Sovjetski zvezi in tam igrali na 60 razprodanih koncertih. Ko se se vrnili, so izdali video kaseto «Briliant Video Psihomodo Pop» in sodelovali na kompilaciji «ZG rock forces live». Vrhunec leta 1990 pa sta bila nastopa s svetovno znano punk rock zasedbo Ramones na koncertih v Ljubljani in Zagrebu. Istega leta so izdali tudi tretji album «Sexy magazine«, ki ga je občinstvo dobesedno razgrabilo, a zaradi začetka vojne ni doživel promocijske turneje.
Na albumu »Tko je ubio Mickey Mousea« iz leta 1992 se med drugimi nahajajo tudi skladbe, ki jih je skupina izvajala v številnih otroških oddajah. Njihov album »Srebrne svinje« iz konca leta 1993 pa je po mnenju številnih kritikov najboljša in najzrelejša stvaritev te skupine. Na njej sta tudi hita »Osječam se haj« in »Starfucker«. Za slednjega so posneli videospot v sodelovanju z – do takrat še neznanim - Radislavom Jovanovim – Gonzom, ki je s svojo kvaliteto postavil nove standarde v video produkciji. Spot je leta 1994 na Filmskem festivalu v Zagrebu osvojil prestižno nagrado Oktavijan, leto kasneje pa še nagrado Porin, za najboljši spot leta.
Videospot za skladbo »Natrag u garažu« z »The best of« albuma »Unpljugd«, je bil leta 1996 največkrat predvajani spot na številnih hrvaških televizijah. Ta album so Psihomodo pop posneli z akustičnimi glasbili, kar je bil takrat velik svetovni trend. Iz skupine je v tem obdobju odšel Saša Radulović, na njegovo mesto pa je prišel Jurij Novoselić-Kuzma (Film, Disciplina kitschme, Haustor).
Leta 1997 je izšel CD «Sextasy», ki ni bil le tonski zapis, temveč interaktiven CD, ki je vseboval tudi podatke o članih skupine in druge zanimivosti. Ovitek tega CD-ja je bil nagrajen z nagrado Porin, hit «Bože čuvaj Psihomodo Pop» pa je pristal na prvem mestu številnih glasbenih lestvic.
Leta 1999 je skupina izdala koncertni album, posnet v Mariboru. Leto kasneje je izšel album »Debakl«, ki jim je leta 2001 prislužil še eno nagrado Porin, tokrat za najboljši rock album. Za skladbe s tega albuma »Baby», «Duga devetka» in «Cijeli sam od stakla» so fantje pripravili tudi videospote.
Dvajsetletnico skupine so Psihomodo pop proslavili s serijo koncertov in kompilacijo »Tekućih 20», leta 2004 so izdali odlično sprejet album »Plastic fantastic», 2009 pa ploščo „Jeee! Jeee! Jeee!“. Letošnje leto pa so ob svoji 30. obletnici delovanja svojim fanom „podarili“ zadnjo ploščo „Čiribu Ćiriba“, ob izidu in obletnici pa so do zadnjega kotička napolnili zagrebški Dom sportova.