IMAMO SE LEPO, Z VAMI NAM ŠE LEPŠE BO

KC Tržič, Tržič, Slovenia




To tag yourself at events, you have to be logged in!


Skupina Leske iz Leš in Občina Tržič vljudno vabita na koncert IMAMO SE LEPO, Z VAMI NAM ŠE LEPŠE BO, ki bo v soboto, 31. januarja 2015, ob 17. uri v
Kulturnem centru Tržič.

V kulturnem programu bodo nastopili še mladinska dramska skupina iz Leš, skupina Resa iz Čirč, Vesna Štefe in njena vnukinja Julija iz Jelendola, Mladi škorci – otroški pevski zbor Osnovne šole Bistrica, Kresnički – otroški pevski zbor iz Kovorja, Folklorno društvo Kranj, Fantje s treh bregov, Tomaž Ahačič - Fogl, Oktet LIP Bled z baritonistom Ivanom Arnškom, violinistki Eva Iskra in Karmen Perko.

Vstopnine ni.
Prostovoljne prispevke bomo  namenili obnovi lešanske šole, ki je zaščiten kulturni spomenik, objekt z dušo in spomini.

Veselimo se Vašega obiska!

 


 

O Lešah in dobrodelnem koncertu

 

Leše so majhna razpotegnjena vasica, ki leži na pobočjih Dobrče nekako na pol poti med Tržičem in Begunjami. Na severu nam za hrbtom stoji Dobrča, na vzhodu in zahodu nas objema gričevnati svet Brda in Koka, na jugu pa se razprostira rodovitno Lešansko polje. Dolina se odpre proti Brezjam pri Mariji Pomagaj. Na koncu doline v daljavi vidimo planoto Jelovico.

 

Leše so bile prvič omenjene leta 1040. Burna zgodovina kraja in prebivalcev je opisana v Kroniki vasi Leše pri Tržiču, avtorja in so krajana Jožeta Kocijana.

 

Leše naj bi baje dobile ime po številnem leščevju, ki raste na obronkih vasi. Zaradi svoje sončne lege jim pravijo Mala Vipava ali Balkon Gorenjske. Skozi vas teče potok Lešanščica, ki izvira pod Dobrčo. Napaja vaško vodovodno omrežje s čudovito pitno vodo.

 

KS Leše zajema vasi Leše, Paloviče, Popovo in Vadiče. Na tem področju živi približno 330 prebivalcev. Prebivalstvo je deloma zaposleno, le majhen del se še ukvarja s kmetijstvom, veliko je tudi upokojencev.

 

Šolo je Občina Tržič leta 1999 zaradi premajhnega števila otrok zaprla. Leta 2007 je lastništvo šole prešlo v roke Krajevne skupnosti Leše. Stavba je leta samevala. Potrebna je temeljite obnove, zato smo danes pripravili ta dobrodelni dogodek. V njej sta spominski sobi astronavtke Sunite Williams in Maternekove domačije.

 

V Lešanski šoli so kot otroci nabirale znanje pomembne osebnosti. Leta 1951, ko je Kranjska gimnazija praznovala 50. letnico, so na njej poučevali kar trije Lešani: Andrej Kocijan, Jože Kocijan in Franc Valjavec. Jože Bohinjec je bil ustanovitelj in prvi predsednik osrednje proti tuberkulozne lige v Sloveniji. Prof. geografije in zgodovine Simon Milač je poučeval po različnih krajih Slovenije.

 

Mlada znanstvenika, Jure Kokalj in Jure Japelj, oba doktorja fizike, sta prvo znanje nabirala v lešanski šoli. Tudi prababica Sunite Williams je ravno tako obiskovala lešansko šolo.

 

Jure Kokalj je leta 2010 diplomiral na univerzi za matematiko in fiziko v Ljubljani. Danes je zaposlen na Inštitutu Jožef Štefan, kjer se ukvarja s teorijo močno koreliranih elektronov, visokotemperaturnih superprevodnikov in kvantnega magnetizma. Trenutno je  soavtor v 10 -ih objavah raziskav v uglednih mednarodnih revijah, 17-krat je že predaval po inštitucijah širom sveta in tesno sodeluje z raziskovalci v Angliji, na Japonskem in v Avstraliji. 

 

Tudi Jure Japelj je pred kratkim diplomiral na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani, kjer je trenutno tudi zaposlen. Ukvarja se s proučevanjem izbruhov sevanja gama, ki predstavljajo kataklizmično smrt nam zelo oddaljenih masivnih zvezd. V sodelovanju z evropejskimi raziskovalci je dosegel že več zavidljivih rezultatov, povezanih z razumevanjem mehanizmov, ki vodijo do pojava izbruhov.

 

V Lešah smo zelo dejavni. V vasi deluje KS, Prostovoljno gasilsko društvo, Agrarna in pašna skupnost, KUD, mešani pevski zbor Dobrča, cerkveni pevski zbor, ansambel Svarun, Zavod Slovenski astronavt ter skupina Leska, ki deluje v sklopu Medgeneracijskega društva Z roko v roki.

 

Na pobudo Borisa Štera, so pod okriljem Društva paraplegikov Gorenjske Kranj, v Lešah že devet krat organizirali likovne delavnice, kjer so se družili in ustvarjali likovni ustvarjalci, med katerimi je veliko invalidov.

 

V vasi je lepo obnovljena farna cerkev. V Lešah je od leta 1827 do leta 1830 služboval vikar Jakob Prešeren, stric pesnika Franceta Prešerna.

 

Lešani smo pridni in pošteni ljudje. Sami smo zgradili vaški vodovod, obnovili cerkev, gasilski dom, sami skrbimo za pokopališče in pred kratkim smo zbrali denar za poslovilno vežico, sedaj pa je na vrsti obnova stare šole.