Klaus Paier Trio (jazz / Avstrija)

KUD France Prešeren, Ljubljana, Slovenia




To tag yourself at events, you have to be logged in!


Klaus Paier Trio (jazz / Avstrija)
http://www.klaus-paier.com



prireditev so omogocili:
Mestna obcina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo RS, Avstrijsko Veleposlanistvo

Harmonika je svojo kulturno identiteto razvila v 19.stoletju. Kot samostojen glasbeni instrument je ves cas igrala veliko vlogo v polki in svetovnih plesnih glasbah, danes pa je prisotna v folklori in celo v avantgardi, kjer zaseda svoje mesto enega bolj emancipiranih zvokov v pisanem orkestru glasbenih instrumentov.

Zasedba harmonika/bas/bobni je redka kombinacija instrumentov, ki navdusuje poslusalce na evropski turneji, v sklopu katere se bo zasedba predstavila na koncertih v KUD-u France Preseren in v Satchmu. Klaus Paier je skladatelj in neutruden raziskovalec harmonike, ki jo je zelel osvoboditi znacilnega zvoka in ne izostrenega fraziranja. V kompozicijah Klaus Paier-ja je mogoce slisati vse stilisti ne elemente, ki jih je osvojil ali izoblikoval v dosedanjem delu.
Glasba je prezeta s kompleksno jazzovsko spontanostjo, discipliniranimi momenti klasicne glasbe, temperamentnostjo Tanga Nueva in evropsko narodno glasbo.
Glasba za vse okuse in vse starosti.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Klaus Paier je harmonikar, cigar glasba se spogleduje z jazzom, tangom ter klasicnimi in svetovnimi godbami. Nad znacilnim zvokom in transparentnostjo harmonike se je danes virtuozni avstrijski glasbenik navdusil ze pri osmih letih, kasneje je dostudiral na koservatoriju v Celovcu, ves ta cas pa eksperimentiral med jazzom, klasicno ter sodobno glasbo. Z njemu lastnimi aranzmaji mu je uspelo harmoniko osvoboditi se njenih karakteristicnih zabrisanosti v frazah in gostoti zvoka. Jazz in tango sta mu ponudila dovolj svobode, da razvije svoj lastni glasbeni jezik, pa ceprav so tudi nanj vplivali glasbeniki kot so Keith Jarret, Bill Evans, Charles Mingus ali Thelenious Monk. Za Paierja je bil tovrsten koncept jazza s tako sirokimi glasbenimi moznostmi in svobodo se posebej pomemben. S tem, ko se je izrazanju harmonike posvetil na se posebej individualen nacin, se je prek Dina Saluzzija in Astorjem Piazzollo navdusil tudi nad bandoneonom (glasbilom, ki ima 38 gumbov za desno roko in 33 za levo. Vsak gumb lahko ustvari dva tona, odvisno od raztegovanja ali stiskanja meha.). Tango kot sam po sebi Paier vidi bolj kot element nekega glasbenega stila, ki ga uporablja za projekcijo svoje glasbene inovativnosti.Kljub vsemu pa sta v njegovem igranju se vedno prisotna evropski zven in nacin uporabe harmonike. Klaus Paier je od
konca studija leta 1993 dejaven skozi mnoge glasbene projekte. Eden izmed njih je String kvartet, globoko inspiriran in nastudiran v delih Bela Bartoka, Clauda Debussyja in Erika Satieja.

Nenazadnje niti ni pomembno, v kakšni formi Paier izraža sebe v glasbi. S tako
širokimi stilskimi možnostimi, ki mu jih daje njegova odprtost v glasbi, je njegovo
igranje karakteristièno tako v resoluciji kot intenzivnosti, s katero predstavlja svoje projekte. Koneckoncev pa avstrijski mojster harmonike prodira v cisto nove glasbene sfere, kjer mu odlicno uspeva drzati polariteto: pozornost in odvracanje, tezino in lahkotnost, glasnost in tisino, strogo disiplino in strastno eksplozivnost. Najsi se izraza kot solist, ali- v duetu z Geraldom Preinfalkom, ali v triu (Stefan Gfrerer in Roman Werni), skaterim se bo predstavil v Ljubljani, Klaus Paier zagotovo zavzema mesto izjemnega evropskega harmonikarja svetovnega ugleda.

Z obseznejso jesensko evropsko turnejo Klaus Paier Trio predstavlja izdajo
najnovejsega albuma “Tiempo” (2005, PAO Records).

Zasedba:
Klaus Paier – harmonika, bandeon;
Stefan Gfrerer – bas;
Roman Werni – bobni, tolkala.

PAO Records
http://www.pao.at