Rapetek extra: ELEMENTAL (Hr)

Gala Hala, Metelkova, Ljubljana, Slovenia





To tag yourself at events, you have to be logged in!


ELEMENTAL; predstavitev nove plošče "Pod pritiskom" (Menart 2008)



Zagrebški kolektiv, ki je izšel iz prvobitnega hiphopa, že nekaj let deluje
kot živi bend. S svojo novo ploščo "Pod pritiskom" je v svoje romantične melodije izlil urbano socialno noto in se obregnil ob sam vrh hrvaške politike, mediji pa so jih v zameno seveda brezsramno spregledali.
Če vas zanima zakaj, preverite komad "Zašto te imam"





VEČ:

Najmočnejši pečat na raperski sceni nekdanje Jugoslavije je zagotovo pustila zagrebška raperska scena iz devetdesetih. Širina le-te, zbrane okrog ekipe Blackout, se je gibala od uličnih Tram 11 do politično angažiranega El Bahatteeja, agresivnega dvojca Nereda & Stoke ter zajebantskega dua Bolesna Braća in jazzy-hiphop kolektiva Elemental.

Zasedba Elemental še danes ostaja najbolj prezentni del scene. Svojo pot so začeli kot tipični raperski trojec. Grafitarja Remi in Ink (danes Inkognito Popara iz ekipe Sinestet) sta leta 2000 skupaj s starosto zagrebške rap scene ter gonilnim članom zasedbe, raperjem in producentom Shotom, za neperspektivno založbo Condorcomm, posnela svoj prvi album »Moj, njegov i njen svijet«. Skupina je sicer pričela delovati že leta 1998, preskok iz male na veliko sceno pa ji je uspel, ko so leta 2002 podpisali pogodbo za tri plošče z založbo Menart. Še istega leta so v raperski postavi izdali svoj drugi, med raperskim poslušalstvom in kritiko zelo cenjen album, »Tempo velegrada/Demiurg«, ob izidu katerega so začeli sodelovati tudi z živim bendom. Živi bend je kmalu postal stalnica, z odhodom Inka pa se je skupina prestrukturirala v živo jazzy-hiphop formacijo. Na roko jim je šla siceršnja jazzy produkcija producenta Shota in tako so s svojo tretjo ploščo »Male stvari« (2004) iz strogega hiphopa prerasli v nekakšno mešanico popa, jazza in hiphopa, ki ne sledi strogim stilskim smernicam, temveč potuje po skrajni meji različnih glasbenih žanrov. Z mešanjem različnih zvrsti bogatijo svoj glasbeni izraz, ki se je dokončno razbohotil na živih nastopih, kjer s posrečeno kombinacijo komunikacije s publiko ter dinamično inštrumentalno zasedbo dokazujejo, da glasbo dojemajo in izvajajo po svoje, v skladbe pa skušajo vnašati predvsem inovativnost.

Album »Male stvari« je svojo vrednost med drugim dokazal s kar šestimi singli in petimi videospoti, skladbi »Romantika« ter »Iz dana u dan« pa sta postali prava hita. Sedemčlanska postava, ki je posnela album »Male stvari«, ostaja nespremenjena tudi na nedavno izdanem izdelku »Pod pritiskom«. Zadnji plošček Elementala obsega torej osnovni besedilno-raperski dvojec - Shot in Remi, okrog sebe pa niza nekaj eminentnih hrvaških jazz glasbenikov, ki sledijo njunim precej osveščenim besedilom. Inštrumentalni del zasedbe tvorijo Erol Zejnilović (kitara), Davor Zanoški (klaviature), Mario Bilić (bas), Ivan Vodopijec (bobni) ter backovalistka Nataša Tonković, ki z Remi gradi zanimiv ženski vokalni dvojec.

Z bendom je skupina zamenjala samplanje za živo osnovo in v času od izdaje albuma »Male stvari« odigrala več kot sto koncertov po Hrvaškem, nekajkrat pa so gostovali tudi v Sloveniji, v Bosni in Hercegovini ter v Makedoniji. Po prodajnem uspehu njihovega tretjega albuma so prejeli srebrno ploščo in še nekaj drugih nagrad (Zlatna koogla, Magdalena). Ravnokar izdani četrti album, »Pod pritiskom«, je že pred izidom sprožil veliko polemik, saj je bil singl »Zašto te imam« zaradi »politične nekorektnosti in eksplicitnosti« prepovedan na večini radijskih postaj, vrtele pa ga niso niti televizijske postaje, saj Elemental v njem ošvrknejo celotno Hrvaško politično elito. Morda pa je prav zaradi tega videospot na youtubu dosegel izjemno gledanost. Album »Pod pritiskom« je nastajal kar tri leta in je malce trši ter bolj ekspliciten in bolj udaren kot njegov predhodnik, tekstualno pa se Elemental na njem ukvarjajo s svetom potrošništva, politike, socialne ozaveščenosti, satiro hrvaške pop glasbene scene in sledijo svoji angažiranosti iz prejšnjih plošč.