Rapetek No.39: Edo Maajka - velika promocija plošče Balkansko a naše






To tag yourself at events, you have to be logged in!


EDO MAAJKA na promociji albuma Balkansko, a naše
+ FRENKIE & DJ SOUL (FmJam)

After-party - Gala hala: Zelenosonèni DJ-ji (prost vstop!)



V zaèetku novega tisoèletja je na prostoru nekdanje Jugoslavije naplavilo verjetno najveèje ime ex-Yu hiphopa – Eda Maajko. Na letnem odru Gala hale bo na 39.Rapetku predstavil svojom èetrto, še èisto svežo plošèo, s pomenljivim naslovom Balkansko, a naše. Nastopil bo skupaj s svojima dolgoletnima sodelavcema in prijateljema; reperjem Frenki-jem ter Dj-em, radijskim voditeljem ter producentom, Dj Soul-om.

Edo Maajka že veè let uspešno sodeluje z založbo Menart, prvi rezultat tega "pakta" pa je bil album »Slušaj mater« iz leta 2001, soustvarjen s paleto najvidnejših hrvaških producentov. Prvenec, na katerem najdemo hite, kot so »Minimalni rizik«, »Mahir i Alma«, »Prikaze«, »Jesmo'l sami« in druge, je sprožil val navdušenja na celotnem teritoriju nekdanje Jugoslavije. Edo je zablestel kot meteor in se v tem èasu kar nekajkrat povzpel na hrvaške, bosanske, slovenske in celo srbske odre. Kmalu je postal sopomenka za raperja, ki združuje sceno razliènih republik, saj je sodeloval tako s srbskimi (Bad Copy, Marèelo) kot hrvaškimi (TBF, Stoka, Elemental, Sinestet, ...), slovenskimi, bosanskimi in drugimi raperji. Po uspehu prvega albuma, je leta 2004 posnel »No sikiriki«, ki je nadaljeval pot prvenca in se ukvarjal s socialno in družbeno kritiko, s politièno in socialno angažiranostjo, klientelizmom, zavraèanjem nacionalizma, vojnimi zgodbami, z življenjem navadnih smrtnikov, sovraštvom, ljubeznijo, nenazadnje pa tudi s hiphopom. Edova sposobnost »storytellinga« je še enkrat veè prišla do izraza, album »No sikiriki« se je v prvem tednu prodal v veè kot 5.000 izvodih, do danes pa ostaja njegova najuspešnejša plošèa.

Karizmatièni Edo je za svoje delo prejel tudi obilico hrvaških in bosanski nagrad, brez njega skorajda ne mine noben Porin ali Zlatna koogla, zaradi njegovih dostopnih in vsakodnevnih zgodb, odliène dikcije in artikulacije ter smisla za orisovanje zgodb, pa do danes ostaja ena najbolj slikovitih osebnosti znotraj balkanske glasbene scene, kar je dokazal tudi s pobegom od svoje tipiène forme, ki smo ji bili prièa na albumu »Stig'o Æumur« pred dvema letoma.

Letos se je vrnil h koreninam s svojim novim, že èetrtim solistiènim albumom »Balkansko, a naše«. Soustvaril ga je najvidnejši hrvaški producent, Koolade, ki je vse bolj opazen tudi na ameriškem raperskem trgu. Album produkcijsko sloni na hiphoperski, elektronski in na trenutke tudi funkerski bazi, kateri Edo dodaja svoja besedila. Opisuje svoje življenje v milijonskem Zagrebu, paralele pa vleèe z vsakdanom Brèkega in Tuzle. Besedilno se tokrat ukvarja s socialnimi sporoèili, osebnimi pesmimi, spomini na dneve, ko je prišel v Zagreb, politiènim profiterstvom, z zgodbami vojnih lic v Haagu, nacionalistiènim turbofolkom, celo z nekaj pozitivnimi tematikami, vse skupaj pa je zaèinil s flowom iz zlate dobe svetovnega hiphopa.

Edo tudi po izidu albuma, ki ga bo skupaj s svojimi starimi uspešnicami predstavil na letnem odru Gala hale, ostaja produktiven, inovativen in kreativen ter že snema novi album s tuzlansko skupino Disciplinska komisija, pred tedni pa je skupaj z Damirjem Avdiæem štartal še vzporedni projekt, s katerim bo znova povezal poti med razliènimi republikami nekdanje Jugoslavije.

Diskografija:
2001 – Slušaj mater (Menart)
2004 – No sikiriki (Menart)
2006 – Stig'o Æumur (Menart)
2008 – Balkansko a naše (Menart)