CVETLIČARNA LIMITED predstavlja: T. B. F. in ELEMENTAL

Cvetličarna, Ljubljana, Slovenia





To tag yourself at events, you have to be logged in!


CVETLIÈARNA LIMITED

predstavlja:


T. B. F.

in

ELEMENTAL

½The Best Of½

Èetrtek, 29. 5. 2008, ob 21.00,

 Cvetlièarna, Ljubljana


29. maja 2008 bo ljubljanska Cvetlièarni gostila dve izjemni hrvaški hip-hop zasedbi – T. B. F. in ELEMENTAL. Splitska - v njihovem žargonu - 'pink-ponk' atrakcija T. B. F. slovi po tekstovni virtuoznosti in žanrski pestrosti, èlani zasedbe pa so znani tudi po svojevrstnem originalnem humorju. Tudi Elemental so s svojim novim pristopom, katerega so nekateri poimenovali ½organic½, na hrvaški glasbeni sceni pustili izjemen peèat. Tako zasedba T. B. F., kot tudi hip-hop kolektiv Elemental nam bosta 29. maja v Cvetlièarni predstavila provokativna in socialno ozavešèena besedila, nadgrajena s hip-hop liriko, vse skupaj v harmoniji s pozitivnimi zvoki, od reggaea, duba, soula, jazza, funka, junglea do afro-beata.


T.B.F. The Beat Fleet so se zbrali leta 1990 v Splitu, pravo podobo pa je zasedba dobila tri leta kasneje, ko je zaèela delovati pod budnim oèesom priznanega splitskega glasbenika in producenta Dragana Lukiæa - Lukyja. Po dolgotrajnem nastajanju prve plošèe in nekaj uspešnih videospotih, je leta 1997 pri založbi Croatia Records izšel njihov legendarni prvenec ½Ping pong: Umjetnost zdravog ðira½, na katerem so zaradi razhajanja s stereotipno rapersko formo svoj hiphop poimenovali kar ping-pong. Album, poln zanimivih samplov in iskrivih, zabavnih, humornih, pronicljivih, porogljivih ter predvsem iskrenih besedil o splitskem vsakdanu, zavit v socialno-družbeno kritiko novonastale države Hrvaške, je predramil hrvaško urbano javnost. To, èesar v svojih èlankih in kolumnah ni uspelo napisati kolumnistom in novinarjem, je, na èelu z glavnim teksopiscem zasedbe in študentom filozofije Sašo Antiæem, uspelo T.B.F.!

Po uspehu prvih dveh skladb z drugega albuma T.B.F., ½Odjeb je lansiran½ ter ½Genije½, se je zvok zasedbe malce spremenil. Album ½Uskladimo toplomjere½, zapakiran v lièni design in izdan pri založbi Menart, za katero so nato T.B.F. posneli tudi preostale albume, je skupini na Hrvaškem odprl vrata v notranjost vseh pomembnejših klubskih, pa tudi dvoranskih prizorišè. Okrepljeno sodelovanje z gledališèem, trije zabavni videospoti za album ter 5 nagrad crni maèak je dalo skupini nov zalet, s pomoèjo katerega je leta 2003 nastal njihov tretji, anti-potrošniški album ½Maxon Universal½. Z njim si je zasedba le še utrdila položaj ene najzanimivejših zasedb na podroèju nekdanje Jugoslavije ter dokonèno k osnovni raperski zasedbi Luka, Mladen, Saša, dodala še trojko Jan (bobni), Nikša (kitara) ter Ognjen (bas). Na krilih uspeha albuma ½Maxon Universal½ je zasedba napolnila tudi zagrebški Dom sportova in utrdila status ene najatraktivnejših živih zasedb. Znova je prejela kopico glasbenih nagrad, med drugim kar 6 nagrad zlatna koogla (najboljši album leta, najboljša skupina leta, najboljši design ovitka, najboljša produkcija, nagrado obèinstva za najboljšo zasedbo ter nagrado za pesem leta ½Alles Gut½) ter 5 porinov (najboljši rock album leta, pesem leta, design, produkcijo ter najboljšo izvedbo skupine z vokalom).

T. B. F. so:

Mladen Badovinac - vokal; Luka Barbiæ - vokal, elektronika; Aleksandar Antiæ - vokal; Ognjen Pavloviæ - bas kitara; Nikša Mandaliniæ - elektrièna kitara; Jan Iveliæ - bobni.


Na svojem zadnjem, bolj akustiènem albumu - ½Galerija Tutnplok½, ki je luè sveta ugledal konec lanskega leta, so se še bolj posvetili kruti realnosti. Šaljive pripombe o dominanciji materialnih dobrin nad èustvi s prejšnje plošèe, so dobili na albumu ½Galerija Tutnplok½ nove razsežnosti. Ali, kot pravijo sami: ½Poskušali smo orisati situacijo družbenega absurda in razsula, ki nastane v procesu transformacije patriarhalno-plemenskega uma v brezèutni subjekt divjega kapitalizma, za katerega so obèe dobro in zakon, kot izraz obèe volje, neznanke. Da ne govorimo o temeljnih civilizacijskih vrednotah kot so enakost, bratstvo in svoboda. Izraz je direkten, brez dlake na jeziku, a tudi alegorièen skozi šaljive zgodbe. A vse to v pozitivnem zvoku, od reggaea, duba, funka, junglea do afro-beata…½


ELEMENTAL je zagrebška raperska skupina z zanimivo razvojno fazo, ki pušèa globoko sled na hrvaški (raperski in širše) glasbeni sceni. Skupina je nastala leta 1998, ko so svoje moèi združili zagrebški grafitar, MC in fristajler Ink, producent in MC Shot, (ex-Young Lords skupaj s Targetom) ter raperka in pevka Remi. Kmalu so se pridružili kultni zagrebški kliki ½Blackout½, a vseeno ubrali svojo pot in svoj stil. Shot, ki je kasneje zagrebškemu obèinstvu predstavil tudi balkanskega raperskega heroja Eda Maajko, kateremu je s svojimi podlagami pomagal utirati pot (na prvi plošèi je Shot producent kar nekaj vidnih skladb Eda Maajke), je slovel po svojem jazzy stilu produkcije, s katerim so na sceno zakorakali Elementali. S svojim znaèilnim jazzy in funky zvokom so se odpravili v studio, kjer so za malo zagrebško založbo KondorComm posneli debitantski album ½Moj, njegov i njen svijet½. Plošèa je izšla leta 2000, poslušalci pa so bili veèinoma pripadniki raperske scene. Shot je medtem produciral tudi plošèo zagrebškemu dvojcu ½Nered i Stoka½, ki sta svojo plošèo izdala pri isti založbi.


Skupina Elemental se je kmalu po izidu prve plošèe zaèela poigravati tudi s konceptom ½živega½ benda. Tako na nekaterih koncertih niso odstopali od siceršnjega raperskega ½trademarka½ in so nastopali v spremstvu Dj Oli Dobollija (takrat Dj Excel), na drugih pa so se že kazali obrisi njihovega delovanja z ½živim½ bendom. Medtem so eno od svojih skladb posodili tudi za plošèo ½Blackout 00½, ki je izšla pod okriljem Dj Frxa za založbo Dallas. V tem èasu jih je spremljala tudi založba Menart, ki jim je kasneje ponudila pogodbo, s katero so si Elemental izborili veliko veè medijskega prostora. Leta 2002 je namreè izšla izjemno dobra in uspešna plošèa ½Tempo Velegrada/Demiurg½, s katero so se dokonèno vpisali na hrvaški in balkanski raperski zemljevid. Plošèa je bila prava mešanica organskih in neorganskih zvokov, saj so na albumu gostovale same eminence hrvaškega inštrumentalnega in jazzerskega ustvarjanja, ki so plošèi pustili nek pomemben in drugaèen zvok, ki je bil do takrat na hrvaški glasbeni sceni neznan (T.B.F. so takrat svoje plošèe snemali brez ½živih½ glasbenikov). Nov zvok in pristop, katerega so nekateri poimenovali ½organic½, je na hrvaški glasbeni sceni pustil velik peèat in jim prinesel kar nekaj nominacij za razliène glasbene nagrade. Rap glasbo so približali mnogim drugim, netrendovskim stilom. Na albumu so gostovala tudi mnoga znana imena zagrebške in hrvaške scene, od Tram 11 ter Bizza iz Bolesne braæe, do šibenških OneIIMany ter Špice, ki ga danes poznamo pod imenom Panoptik oz. Magellano. Ravno Špica in Ink, ki sta na plošèi ½Demiurg½ prviè predstavila vzporedni projekt ½Doppler Efekt½, sta kasneje poskrbela, da se je glasba skupine Elemental povsem prepustila toku živega benda. Leta 2003 je namreè Ink, ki se je vse bolj videl v projektu »Doppler Efekt«, zaradi kreativnega nesoglasja zapustil skupino. Elemental so tako postali povsem živa glasbena tvorba, saj ga od leta 2003 naprej, poleg producenta in raperja Shota ter raperke in vokalistke Remi, ki je letos poskrbela tudi za refren na prvem singlu Eda Maajke »To mora da je ljubav«, sestavlja še petèlanski bend.


Elemental imajo danes 7 enakopravnih èlanov. Skupino sedaj sestavljajo Erol Zejniloviæ (kitara), Davor Zanoški (klaviature), Tino Barièiæ (bobni), Meri Salkiæ (backvokal), Marijo Biliæ (bas), Remi ter Shot. S to zasedbo so posneli tudi tretjo plošèo ½Male stvari½, ki je izšla jeseni leta 2004 in velja za prvi hrvaški hiphop album, na katerem ni nobenega sampla in je v celoti odigran v živo!


Elemental v svojem bistvu ostajajo hiphop bend, v njihovi glasbi pa lahko slišite tudi vzorce soula, funka, jazza in reggeaja, še vedno pa sami skrbijo za svojo glasbo, aranžmaje in besedila.


Predprodajna mesta vstopnic:
Petrolovi bencinski servisi, Kompasove poslovalnice, poslovalnice Big Banga,

Globtour, Modri študentski servisi, blagajna Hale Tivoli in blagajna Križank.
Internetna prodaja; www.eventim.si, www.vstopnice.com in www.koncerti.net

Cena vstopnic: v predprodaji 15 EUR/na dan 17 EUR

 

S kuponom iz Žurnala, Mladine, Premiere, Blogorole ali pa z meseèno vozovnico LPP – 15 % popust na ceno vstopnice.