Vemo, da je Dunaj prestolnica kulture, vendar ali je tudi prestolnica elektronske glasbe?! Zato in še več, smo jo - 6. 6. 2014 - mahnili proti severu.
Pravzaprav je bil glavni povod za naš 3-dnevni obisk Dunaja, avstrijski Light House Festival, ki smo ga dva tedna prej obiskali v Poreču. Torej, zanimala nas je domovina ORGANIZATORJA, s katerim smo bili tako zadovoljni - dunajska Pratersauna. Stari wellness center (1965), kjer so v časih namakali svoje zadnjice številni dunajski odličnjaki, je danes t. i. prostor umetnosti in socialnega življenja (dunajske) mladine. Iz - sicer dobro ohranjene arhitekture - zunanjega vrta z bazenom in notranjih soban kopališča, je nastalo pravo "DAY&NIGHT" ter "IN&OUT" prizorišče elektronske glasbe.
MED NAšIM OBISKOM: 4. obletnica INSTINKT FESTIVALA
Celotni dogodek se je začel, ko je bilo sonce še visoko na nebu - ob petih popoldne. V okviru več kot 24-urne zabave so organizirali še Afterparty na drugi lokaciji, zato se nihče ni prav dosti menil začas. Tako je naša ekipa izpustila dnevno dogajanje, kjer so gostje čofotali v bazenu in se nastavljali soncu, ki je bilo tiste dni za nas prevroče.
Posebej za to priložnost so odprli sleherni kotiček Pratersaune: t. i. Bunker, Mainfloor, Glass House, Sauna&Pool in zunanji Garden&Pool. Organizatorji so prvih sto obiskovalcev obdarili z uporabnimi darili pokroviteljev dogodka ter poskrbeli za tematske dekoracije za bolj veselo vzdušje.
Predstavljajte si, da zraste v osrčju zelenega praterja pravi mikrokozmos čisto drugačne kulture, kot smo jo vajeni na Dunaju. Iz klasične glasbe v elektroniko, kjer so namesto pravih Dunajskih dečkov, zapele mešalne mize. To smo sicer pričakovali, vendar si nikakor nismo mogli predstavljati, kako bo dejansko vse skupaj bilo videti.
Pratersauna: križanec med Metelkova mesto in K4
Zgornje sicer velja zlasti za visoko kakovost slišane glasbe; za tamkajšnjo strukturo - po večini avstrijskih žurerjev, pa bi lahko rekli na palec, da so veliko bolj zadržani od Slovencev. Vseeno pa so to skupinsko značilnost nekateri prikrili z odštekanimi opravami in pričeskami, za katere smo skoraj mislili, da so iz davnega leta 1965. V nadaljevanju ne smemo zanemariti zgodovinskega ozadja, ki ga imajo vse tri lokacije. Tako Pratersauna kot Metelkova mesto in klub K4 imajo bogato zgodovino v zelo stari arhitekturi, ki se je tako ali drugače zapisala v naš spomin.
DETROITČAN KENNY LARKIN ZVEZDA VEČERA
Poleg skrajno zanimivih prizoriščse je na odrih zvrstilo okoli 30 artistov. Nekaj smo jih sicer zamudili, saj smo na Dunaj privihrali šele okoli enajste ure zvečer, medtem pa je preteklo tudi 6 ur zabave, ki smo jo nadoknadili v drugi polovici Instinkt festivala.
Ušel nam ni Kenny Larkin, znani ameriški techno producent in DJ, ki je davnega leta 1994 v glasbeno orbito izstrelil prvi glasbeni album - AZIMUTH, ki je otvoril njegovo uspešno dvajsetletno kariero.
Kenny in 29 kolegov tokratnega dogodka, so se mudili ob miksanju tako techna kot housa, mi pa smo se premikali s prizorišča na prizorišče kot iz cveta na cvet ter lovili prijetne ritme, dokler se ni vse skupaj končalo. Edino, kar smo obžalovali je, da nismo vzeli s seboj kopalne opreme, kajti zunanji in notranji bazen sta nas vztrajno vabila s svojo čisto turkizno vodo. Pohvale organizatorju, saj manjkale niso niti napihljive blazine.
LOV ZA PIVOM
Sicer smo na Dunaju ostali še cel naslednji in pol drugi dan, vendar v neznosni vročini iskali le piva in sence. Ta lov pa je bil mnogo bolj naporen kot bi si človek mislil, saj smo se spotikali ob ničvredne kavarne in italijanske restavracije, da bi končno našli pošteno pivnico. Kot fata morgana se je vsaka obetajoča silhueta spremenila v običajno restavracijo, dokler končno nismo prišli na cilj. Pivo smo pili v italijanski restavraciji, saj smo med iskanjem postali neznosno lačni in popolnoma nezahtevni.
PRED ODHODOM SE NAM JE ZAHOTELA SACHER TORTA
Vsi polni spominov, smo jo v nedeljo krenili z Dunaja in še preden smo vase potegnili svoje trebuhe (Ko greš na Dunaj, pusti trebuh zunaj.), smo obiskali Sacher Hotel ter se poučili o zgodovini in - zlasti - okusu slavne sacher torte. Za sladek konec objavljamo njen recept:
TESTO
20 dkg pirine farina moke (le-ta prispeva k bolj polnem okusu)
1 pecilni prašek (zmešamo v moko)
15 dkg masla
8 jajc, beljake na koncu rahlo vmešamo v testo
10 dkg rjavega sladkorja
15 dkg mletih orehov
1 vanili sladkor
10 dkg kakava Nestle
pečemo 30 minut na 180 C
prerežem na dva dela in dobro napojim oba dela v pogreto in precej razred
eno marelično marmelado
nato prvi del dobro namažem z marelično marmelado, položim nanjo drugi del torte
OBLIV
10 dkg
okolade kuverture(temna) stopite nad paro
dodajte 10 dkg staljenega masla in toplega polijte po torti ter enakomerno razporedite
toplo polijemo po torti in lepo zgladimo