INTERVJU: SHOXY – Z glasbo se ukvarjam zaradi trenutkov, ko s publiko postaneš eno!

INTERVJU: SHOXY – Z glasbo se ukvarjam zaradi trenutkov, ko s publiko postaneš eno!



26.02.2015


Ekipa Etia Creations v petek 6. marca v ljubljanskem klubu Plac 33/45 odpira serijo zabav, kamor prihaja po mnenju nemške založbe Desolat „najbolje varovana skrivnost srbske elektronike“, Shoxy, ki v spodnjem intervjuju razkriva precej podrobnosti iz svoje dosedajšnje kariere, kot tudi, kaj ga je povezalo z imeni, kot so Chris Liebing, Loco Dice, Davide Squillace, Umek, Valentino Kanzyani...


Bi lahko opisal trenutek v svoji karieri, ki te je bil najlepši?
Od 1998 leta pa do danes jih je bilo mnogo. Vsak trenutek, ko s publiko postaneš eno, je zame najboljša stvar, ki se ti lahko zgodi pri delu, ki ga opravljam. Če bi vseeno moral kakega izmed njih poudariti, so bili to moji nastopi v klubih Industrija v Beogradu, CircolocoDC10, Sonus festival, specialni after partyji na Ibizi in tako dalje.

 

Kako so te ti trenutki zaznamovali?

V glasbi sem zaradi takih trenutkov, zaradi dobrih partyjev. Ti trenutki me spomnijo, zakaj ljubim glasbo in zakaj se sploh s tem ukvarjam. Lepo je, ko po skoraj 20 letih dobiš potrditev za svoje delo. Vsak trenutek, ko sem obkrožen z ljudmi, ki jih imam rad, je zame poseben. Ko dobim priložnost vrteti svojim oboževalcem in prijateljem, me zelo radosti. Poleg tega mi ogromno pomeni podpora ljudi, kot so Chris Liebing, Loco Dice, Davide Squillace, Umek, Valentino Kanzyani in drugih. Vse njih zelo cenim, sem jim hvaležen za podporo in me veseli, da je bila glasba tista, ki nas je združila.

 

Katera od tvojih izdaj ti največ pomeni in kako je do le-te prišlo?

Pomembna mi je moja prva izdaja na Ignition Records, ker je bila prva. Če moram od ostalih katere poudariti, je to sigurno plošča za MiniSketch, založbo Davide Squillace-ja. Izdana je bila leta 2006 in se je povzpela na „Top10 best seller“ lestvico na Beatportu, hkrati pa požela izvrstne reakcije od ostalih DJ-ev. Založba je v tistem času lansirala imena, kot so Dubfire in Paul Ritch, ter številne druge. Do izdaje je prišlo precej enostavno, na njihov info kontakt sem jim poslal demo posnetke, nakar so odgovorili, da jim je všeč. To je bilo to. Ni posebne skrivnosti, le glasba je. Po tem, sem imel na isti založbi še 3 izdaje. Vse so mi zelo pri srcu, saj v tistem času ni veliko ljudi produciralo tak funky minimal fazon, ki je dandanes mogoče že preveč popularen.

 

Od kod črpaš inspiracijo? Z obzirom na to, da je večina tvojih skladb precej posebnih in vključujejo razne instrumentalne vsadke, kar te oddaljuje od ostalih.

Nimam nekega točnega odgovora. Obstaja veliko neizdanega materiala in skladb. Najverjetneje inspiracija izhaja iz mojega življenja. Življenje v Srbiji za časa vojne in hkrati se ukvarjati z glasbo, je verjetno največja inspiracija zame. Zaradi sankcij moja generacija ni smela zapuščati države vse do leta 2005, a smo vseeno uspeli kupovati plošče, vrteti glasbo, celo med bombnimi napadi na srbijo v letu 1999. Občutek, ko zaradi glasne glasbe v klubu ne veš, kaj se dogaja zunaj na ulici, je grozen. Ne veš, ali so porušili tvoje mesto, ne veš kaj bo s teboj na poti iz kluba, ne veš kaj se dogaja s tvojo družino in prijatelji. Verjetno takrat prepoznaš vrednost življenja in kaj življenje sploh je. To je najbolj pomembno. Spomnim se, da smo vrteli glasbo tudi med bombardiranjem Beograda, ko je tulila sirena. Veliko časa smo izgubili, saj se sami nismo imeli od koga učiti. Vse dobre zabave in festivali so se dogajali daleč od Beograda in ni bilo producenta, ki bi se ukvarjal z elektronsko glasbo v Srbiji, od katerega bi se lahko karkoli naučil, ga povprašal za nasvet. Ni bilo interneta. Kljub vsemu temu, smo nekako sestavili sceno v tistem času in lahko danes slišite veliko tujih DJ-ev v Srbiji. Lahko da, če nas ne bi bilo, ne bi bilo tudi Exit festivala in drugih dogodkov. Sem pa vesel, da sem del te pionirske generacije, ki je uspela ustvariti techno zvok v Srbiji. Vem da sem sam imel težko pot, do stanja, kjer sem sedaj. A vse to mi daje še več energije in moči za nadaljevanje. Vse to mi daje navdih, kot tudi drugi glasbeni ustvarjalci po svetu, ki delajo dobro glasbo. Cenim vse v življenju in tu, kjer sem sedaj, vidim smisel svojega življenja na tem svetu. Širim ljubezen, znanje in dober vibe okoli sebe.

 

Tvoj pogled na mp3 proti ploščam vrezanim v vinil?

Raje imam vinil in le na ploščah vrtim. Mp3 je produkt industrije in je format zamišljen za internetno pretakanje glasbe. Sem mnenja, da MP3 ni mišljen za v klub, saj je tam „full range sound“ sistem, ki zmore reprodukcijo zvoka največje kvalitete. Ne pravim, da je MP3 slab format in menim, da odgovarja večini, ni pa za prave ljubitelje glasbe. Je veliko večji problem to, da imaš DJ-e, ki v klubih vrtijo 128kb ali 96kb in celo posnetke z YouTube-a. To se v klubu sliši grozno. Veselila bi me sprememba na tem področju, saj imamo danes praktično že povsod na voljo hitri internet in trde diske z večjo kapaciteto, tako da bi si lahko privoščili boljšo kvaliteto.

 

Tvoje sporočilo v Slovenijo?

Podpirajte slovenske glasbenike in slovensko glasbo, saj imate enkratno sceno, zelo dobre producente in založbe, ki rabijo vašo podporo. Pozabite socialna omrežja, pojdite ven, zabavajte se na naraven način v pogovoru s prijatelji... seveda ob igri do jutra.

 

:::::::::::::

Shoxy bo v ljubljanskem klubu Plac 33/45 nastopil v petek 6.3., na povabilo založbe Etia Creations, kjer bo v kratkem izdal tudi svojo naslednjo izdajo.

Facebook dogodek:

https://www.facebook.com/events/403327023167895


Povezave:
http://www.djshoxy.com
http://www.etiacreations.com
https://www.facebook.com/etiacreations

https://www.facebook.com/shoxy