RUŠENJE AKC METELKOVA MESTO 10.4. 2006 – Izjava za medije
Po skoraj trinajstih letih boja z mlini na veter - ne glede na to, katera politična opcija jih je poganjala - smo spet tam, kjer ni muh. Uradna informacija se glasi: v petek, 14. aprila 2006 se začne rušenje AKC Metelkove mesta.
Očitno gre zdaj zelo zares.
Od objektov, ki naj bi se v bližnji prihodnosti rušili, je prva na vrsti Mala šola, sledijo pa ji Jalla Jalla ter vsi nadstreški južnega dela AKC Metelkove.
Mala šola je pomožni objekt / umetnina / spomenik / urbana likovna skulptura leta 1997 zrušeni starejši stavbi z imenom Šola. Projekt, ki ga je poleti 2002 izvedla mednarodna rokodelska asociacija "Axt & Kelle" iz Nemčije, je nastal s pomočjo študentov Fakultete za arhitekturo, pod mentorstvom dr. Marte Gruev in vodstvom mag. arh. znan. Petra Gabrijelčiča, s sofinanciranjem Mestne občine Ljubljana, Oddlka za kulturo in raziskovalno dejavnost. Notranje stene urbane likovne skulpture Mala šola sta poslikala slikarja Tina Drčar in Bine Skrt kot diplomsko delo na Visoki šoli slikarstva v Ljubljani.
Prvo obvestilo o rušenju Male šole je prišlo maja 2005 z napovedanim datumom rušenja 1. junija 2005. Postopek je bil ustavljen in do rušenja nikoli ni prišlo. V tem času je Teater Gromki kot uporabnik objekta podal zahtevo Ministrstvu za okolje in prostor RS za udeležbo v postopku, na katero pa vse do danes ni prejel nikakršnega odgovora. Naj poudarimo, da sta stranki v postopku Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za okolje in prostor RS, Inšpektorat RS za okolje in prostor, medtem ko mi nimamo niti pravice prejeti uradnega obvestila o rušenju.
V ponedeljek, 10. aprila 2006, pa so nam z MOL neuradno sporočili, da je v petek, 14. aprila napovedano uradno rušenje Male šole po naročilu Inšpektorata RS za okolje in prostor na Ministrstvu za okolje in prostor RS.
Verjetno nam ni treba še enkrat poudarjati pomena, ki ga ima AKC Metelkova mesto za prepoznavnost Ljubljane in Slovenije.
Bi pa še enkrat poudarili, da tiči izvirni greh ilegalnosti, ki nam jo oblasti vsa ta leta očitajo, prav v njihovem ilegalnem rušilnem aktu septembra 1993. Z njim je bila AKC Metelkovi mestu de facto odvzeta možnost pridobitve dovoljenj, potrebnih za nemoteno delovanje.
Torej lahko govorimo o skoraj trinajstih letih izrednih razmer.
Kljub izrednim razmeram in skoraj popolni prepuščenosti svoji lastni iznajdljivosti in prostovoljnemu delu, se je v tem času AKC Metelkova mesto dobesedno dvignila iz ruševin.
Bogata lastna produkcija in enormno število gostovanj iz domovine in tujine so dobro dokumentirane in vsakomur na razpolago.
AKC Metelkova mesto je kulturno-socialni fenomen, ki je marsikje v svetu bolj znan od države, v kateri se nahaja.
Na Metelkovi vsak dan vidimo vodnike, ki skupinam tujih turistov razkazujejo epicenter ljubljanske kreativnosti in s tem polnijo mestni proračun.
Hostel Celica je prejel nagrado za najuspešnejši turistični projekt v Sloveniji.
Umetniška produkcija AKC Metelkova mesto zastopa Slovenijo na najeminentnejših svetovnih razstavah (npr. Bienale sodobne umetnosti v Sao Paulu, Brazilija).
Metelkovski umetniki postavljajo državotvorne spomenike (tako kip Edvarda Kocbeka – akad. kipar Boštjan Drinovec).
Medijsko smo bili – zlasti v zadnjih šestih letih – navzoči tudi v nekaterih prezentacijah in dokumentarcih na tujem (Die Zeit, Falter, BBC World Services, BBC TV, Los Angeles Times, Seattle Times, Washington Post, Tageszeitung, ARD, ZDF, Arte, tako francoski kakor nemški ...)
AKC Metelkova mesto ima poglobljeno študijo svoje lastne zgodovine, umeščenosti in pomena (Bratko Bibič, Hrup z Metelkove. Tranzicije prostorov in kulture v Ljubljani. Mirovni institut, Ljubljana 2003).
Naštevali bi lahko v nedogled ...
Delovanje AKC Metelkova mesto je bilo tudi v najtežjih razmerah vedno javno in transparentno, kar za delovanje javne uprave nikakor ne moremo trditi. Taktika pogajanj s figo v žepu je bila vsa ta leta njihova stalnica. "Razlogi" za diskreditacijo AKC Metelkova mesto so se neprestano spreminjali, namen je ostajal ves čas isti – rušenje in odprodaja golega zemljišča.
Pri tem bi radi demantirali izjavo ga. Eržen, ene od pobudnic/ov zbiranaj podpisov za zaprtje Roga, ki jo je podala danes, v torek, 11. aprila 2006 na Radiu Študent, ki se glasi, da na Metelkovi ne plačujemo elektrike in vode. To seveda ni res, saj na Metelkovi že več let redno plačujemo vse omenjene stroške, seveda pa se ga. Eržen lahko pozanima o tem pri pristojnih podjetjih. Nadalje je ga. Eržen izjavila, da si ne želijo Roga, ker ne želijo druge Metelkove. Naj poudarimo, da je temeljna razlika med Rogom in Metelkovo ta, da je Rog nastal kot posledica pomanjkanja produkcijskih prostorov, medtem ko na Metelkovi obstajajo tako produkcijski kot prireditveni prostori. Da, Metelkova podpira Rog.
<<<<<>>>>>
Za podrobnosti se lahko (mediji in zainteresirana javnost) obrnete na:
- Inšpektorat RS za okolje in prostor, vodja OE Ljubljana, Tomaz Miklavčič, tel: 01/ 420-4400, e-mail: irsop.oelj@gov.si
- MOL - Mestna uprava, direktor Marko Prijatelj, tel: 01/ 306-1333, e-mail: marko.prijatelj@ljubljana.si
- MOL - kabinet županje, tel: 01/ 306-1010, e-mail: danica.simsic@ljubljana.si
- AKC Metelkova mesto, Renata Vidič, gsm: 041/ 960-153, e-mail:
renata.vidic@email.si
- AKC Metelkova mesto, Jasna Babič, gsm: 040/ 994-809, e-mail:
jasna.babic@gmail.com
Vljudno vas vabimo k spremljanju dogodkov prvega v vrsti inkriminiranih objektov, ki so predvideni za rušenje v petek, 14. aprila 2006, in sicer Mala šola, AKC Metelkova mesto.
Metelkove ne damo!
Lep pozdrav,