Festival pomladi na stežaj odprl svoja vrata



22.05.2008


Prihaja Daedelus – najbolj drzen ustvarjalec elektronskih zvokov zadnjih let!

LJUBLJANA, 21. 5. 2008 V Ljubljani se je z otvoritvenim dogodkom finske video umetnice Mie Makele – SOLU v Mestnem muzeju začel prvi multimedijski mednarodni festival – Festival pomladi. Festival, ki ga vsako leto organizira kulturno društvo Codeep, bo trajal vse do 31. maja, poleg bogate ponudbe sodobne elektronske glasbe pa prinaša tudi vizualne umetnosti, številne ustvarjalne delavnice, predavanja in kulinariko ter športno-družabne aktivnosti.

V četrtek, 22. maja bo festivalsko dogajanje nadaljeval kalifornijski mojster elektronike Deaedelus, ki prihaja iz legendarne otoške založbe Ninja Tune. Eden najbolj drznih, pa tudi najbolj plodnih ustvarjalcev zadnjih let navdušuje predvsem s svojim nastopom, saj uporablja nov inštrument, t. i. The Box. To je škatla z 256 gumbi, iz katere s posebno tehniko izvablja kompleksne kompozicije hip-hopa, IDM-a in retro melodij iz 30-ih in 40-ih let. Rezultat je včasih plesen, včasih razmišljujoč, vedno pa edinstven in prepoznaven zvok. Ekscentričnega Daedelusa, oblečenega v viktorijanska oblačila, ki se ponaša z imenom grškega letalca, bo mogoče videti in slišati dan pred premierno predstavitvijo novega albuma Love To Make Music To v Londonu. Na odru Channel Zera na Metelkovi bomo tako imeli priložnost predpremierno slišati njegov dolgo pričakovani izdelek, ki naj bi bil po napovedih njegov najboljši in najbolj plesni album doslej.

28. maja bo v galeriji Škuc predavanje na temo knjige Hrup avtorja Jacques Attalija, ki ga je v koprodukciji z zavodom Maska pripravilo društvo Codeep. O prenovljeni izdaji knjige, ki je tokrat prvič izšla v slovenskem jeziku, bodo spregovorili filozof in avtor spremne besede Mladen Dolar, filozofinja in kulturna ustvarjalka Irena Tomažin ter Boštjan Narat, filozof in član skupine Katalena. Znamenita knjiga je po prvi izdaji leta 1977 požela velik mednarodni uspeh in predstavlja temeljno delo s področja teorije glasbe.

Festivalsko dogajanje se bo nadaljevalo v petek 30. maja v Klubu K4 z DJ-programom, osrednji dogodek festivala pa bo potekal 31. maja na Slovenski cesti v Ljubljani. Na osrednjem odru se bodo predstavili izjemna britanska zasedba Pest, zagrebška odrska senzacija Bilk in francoski avdio-vizualni umetnik Frédérico Elalouf – VDJ OOF, na manjšem odru pa bodo lahko obiskovalci spodbujali še neodkrite glasbene talente. Na Slovenski cesti se jim bodo čez dan pridružili tudi domači in tuji grafitarji, breakdance session, delavnice za otroke, kuhinje sveta – stojnice z gastronomsko ponudbo, Knjižnica pod krošnjami in športne igre. Pestro glasbeno dogajanje se bo po 22. uri nadaljevalo na Metelkovi.

Vrhunec večera bo vsekakor gostovanje dveh herojev avantgardne elektronike in krautrocka – Burnta Friedmana v duetu z Jakijem Liebezeitom. Dogodek, pripravljen v koprodukciji založbe rx:tx, Katamana in Codeepa, si bo mogoče ogledati v Menzi pri koritu na Metelkovi, ljubljanska publika pa bo imela izredno priložnost predpremierno slišati novi album Secret Rhythms 3, ki bo predvidoma izšel junija letos.

Z retrospektivo svojih live cinema del Ramscapes I&II, Kaamos in Naturology se je občinstvu v petek predstavila prva gostja festivala, Mia Makela – SOLU, ki je bila med vikendom tudi mentorica dobro obiskane dvodnevne delavnice avdiovizualnega ustvarjanja v živo. Predavateljica, raziskovalka in kulturna aktivistka je med drugim tudi prva rezidentka Muzeja začasne umetnosti – MOTA, ki je poskus prvega rezidenčnega prostora v Ljubljani. Ta nudi gostujočim umetnikom iz tujine možnost bivanja in dela v Ljubljani, programsko pa obsega še predavanja in delavnice ter participacijo mladih slovenskih ustvarjalcev. Naslednji gostujoči umetnik MOTE bo Tomek Rygalik, ki prihaja že junija s svojim projektom Urbana postelja.

Več informacij o festivalu se nahaja na spletni strani www.festivalpomladi.com.



O Codeep:

Codeep je skupina kreativnih posameznikov, ki se udejanja na področju umetnosti, vidnih komunikacij, elektronske glasbe, arhitekture in sodobnega performansa. Verjamejo v kreativnost posameznika in skupin in v to, da je produkcija kot posledica kreativnosti, vizije in dela temeljna za napredek v družbi. Producirajo, organizirajo in podpirajo projekte in posameznike, ki so nenavadni, originalni, inovativni. Povezujejo jih izrazita želja po aktivnem soustvarjanju in raziskovanju fizičnega in virtualnega prostora, težnja njihovega ustvarjanja pa je iskanje novih prostorov in kontekstov umeščanja umetniške ustvarjalnosti ter seganje preko meja hermetičnosti sodobne umetniške prakse. Dogodki, ki jih pripravljajo, segajo vse od klubskih večerov, festivalov, multimedijskih razstav in performansov ter gostovanj projektov članov društva po Sloveniji, Evropi in na drugih celinah.